HomenewsyPuławy będą oszczędzać prąd

Puławy będą oszczędzać prąd

Puławy będą oszczędzać prąd

Galopująca inflacja i rosnące ceny surowców zmuszają wszystkich do oszczędzania. Nowe rządowe regulacje nakładają na samorządy określone limity wykorzystania energii elektrycznej. Również Puławy muszą się dostosować i w związku z tym Miasto planuje ograniczyć wykorzystanie oświetlenie ulicznego.

W najbliższych dniach latarnie uliczne będą gasły już o godzinie 23.30 i zapalą się o 5.00. Na terenie parków i skwerów miejskich ciemno będzie od 22:30 do świtu.

Łukasz Kołodziej – UM Puławy

Jak mówi Łukasz Kołodziej z puławskiego Urzędu Miasta, ustawa, która weszła w życie w październiku nakłada na samorząd obowiązek co najmniej 10-procentowych oszczędności energii elektrycznej. Przedstawiciel UM przyznaje, że oświetlenie uliczne jest bardzo energochłonne i pochłania ponad połowę kosztów Miasta na energię elektryczną.

Ulice, na których godziny działania latarni nie będą zmieniane to ciągi:

1: Lubelska-Centralna-Piłsudskiego-Most,
2: Żyrzyńska-Partyzantów-Zielona-Kazimierska-Włostowicka,
3: Dęblińska-Piaskowa-Piłsudskiego.

Jak zaznaczają władze miasta, obecnie nie ma możliwości zdalnego sterowania oświetleniem, co wiąże się z dużym nakładem pracy. Odpowiadając na pytania mieszkańców, nie ma także możliwości technicznych ani prawnych, aby wyłączyć co drugą lampę – zgodnie z przepisami oświetlenie drogi powinno być równomierne i ciągłe, aby ewentualne przeszkody i inni uczestnicy ruchu drogowego byli jednakowo widoczni na całej długości oświetlonej drogi. Istnieje jedynie możliwość zmniejszenia natężenia oświetlenia lamp, jednak taka opcja będzie dostępna dopiero po planowanej przebudowie oświetlenia ulicznego i wprowadzeniu centralnego sterowania tego oświetlenia.

Ratusz zapowiada, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia do końca roku zakres oświetlenia ulic zostanie zwiększony. Puławy nie zamierzają również rezygnować z iluminacji świątecznych, które mają pojawić się przy ulicach Centralnej i Piłsudskiego, od Partyzantów do Wojska Polskiego, Lubelskiej (od Zielonej do Wojska Polskiego), Gościńczyk oraz Al. Królewskiej.

Łukasz Kołodziej – UM Puławy

Jak dodaje Łukasz Kołodziej, iluminacje świąteczne zostaną nieco ograniczone, włączone będzie jedynie energooszczędne oświetlenie LED-owe.

Oświetlone będą także okolice Placu Chopina, gdzie stanie choinka miejska.

autor: A. Koter

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.