HomenewsyNowe obrazy w kolekcji Muzeum Czartoryskich

Nowe obrazy w kolekcji Muzeum Czartoryskich

Nowe obrazy w kolekcji Muzeum Czartoryskich

Muzeum Czartoryskich w Puławach wzbogaciło się o kolejne cenne eksponaty. Po niedawnym przekazaniu na rzecz puławskiej instytucji grafik Jana Piotra Norblina oraz jego ucznia Michała Płońskiego tym razem do Muzeum trafiły obrazy pochodzące ze zbiorów Krzysztofa Piotra Czartoryskiego.

Są to renesansowa, pochodząca prawdopodobnie z XV wieku, „Madonna z Dzieciątkiem” autorstwa Alviso Vivarioniego, dwie sceny pasterskie z XVIII wieku, których autorstwo przypisuje się Jacobowi van Strijowi, oraz „Studium głowy starca” nieznanego autora. Uroczystość przekazania eksponatów odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ofiarowane na rzecz Muzeum dzieła są pierwszym tego typu darem ze strony rodu Czartoryskich dla puławskiej instytucji. W imieniu rodziny Czartoryskich w przekazaniu dzieł brała udział księżna Barbara Czartoryska.

Honorata Mielniczenko – dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach

Jak mówi dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach, darczyńca obrazów pan Krzysztof Czartoryski, mimo że jako niemowlę wyjechał z rodzicami do Kanady, utrzymywał częsty kontakt z Lubelszczyzną i Puławami. Dyrektor Honorata Mielniczenko przyznała, że Krzysztof Czartoryski sam zaproponował przekazanie obrazów w darze – proces ich pozyskania trwał prawie rok. Przez ostatnie 20 lat znajdowały się one w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie. Obrazy pochodzą prawdopodobnie z kolekcji pałacu w Weinhaus, siedziby księcia Konstantego Czartoryskiego, syna księżnej Izabeli. Dyrektor Muzeum Czartoryskich przedstawiła losy dzieł i wyraziła z ogromną radość z faktu, że trafiły one do Puław.

Docelowo obrazy mają być eksponowane na wystawie stałej, jednak zanim do tego dojdzie muszą przejść szereg prac konserwatorskich i renowacyjnych. Muzeum ma nadzieję, że publiczność będzie mogła je podziwiać już w przyszłym sezonie turystycznym.

Autor: A. Koter

Foto: Muzeum Czartoryskich w Puławach – profil Facebook

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.