HomenewsyMural na SP2 odsłonięty

Mural na SP2 odsłonięty

Mural na SP2 odsłonięty

W piątek odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu wykonanego na ścianie Szkoły Podstawowej nr 2 w Puławach. Dzieło powstawało przez ostatnie kilka dni pod kierunkiem artysty z Fundacji KZMRZ Michała Stachyry, w proces tworzenia muralu zaangażowani byli m.in. uczniowie placówki.

Dzieło jest utrzymane w bardzo nowoczesnej stylistyce. Krzysztof Kamil Baczyński, czyli patron „dwójki”, jest na nim prezentowany jako SuperPoeta z wyraźnymi nawiązaniami do postaci Supermana. Projekt został zrealizowany przy współpracy z lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz przy wsparciu Grupy Azoty Zakłady Azotowe “Puławy” S.A. Wśród darczyńców znaleźli się także ECHO-SON S.A. oraz organizacja międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy puławskich Azotach.

Edyta Białota-Chaber – dyrektor SP Nr 2, Michał Stachyra – Fundacja KZMRZ, artysta

Dyrektor SP2 Edyta Białota-Chaber przypomniała, że rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w zeszłym roku nie udało się wykonać muralu, jednak trwały rozmowy ze sponsorami, którzy finalnie wspomogli projekt. Dyrektor szkoły wyraziła radość, że postać Baczyńskiego poprzez powstały mural zostanie przybliżona dzieciom w tak przystępny sposób.

Główny autor dzieła, Michał Stachyra z Fundacji KZMRZ, podkreślał, że dzieło musiało być przedstawione w nowoczesnej formie by w ten sposób lepiej dotrzeć do dzieciaków. Jak dodał, nazwa Superpoeta umieszczona na muralu bardzo dobrze pasuje do Baczyńskiego, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Odsłonięcie muralu było okazją do zorganizowania licznych aktywności dla najmłodszych.

W uroczystości odsłonięcia muralu oprócz społeczności szkolnej SP2 uczestniczyli także między innymi przedstawiciele władz miejskich oraz powiatowych. Z okazji tego wydarzenia zorganizowano również piknik dla najmłodszych. Wręczono także nagrody w drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Przez Nas ilustrowane to, co w wierszach K.K. Baczyńskiego zapisane”. W konkursie wpłynęło ponad 1000 prac z całego kraju.

Autorzy: A. Koter, P. Skibniewski

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.