HomenewsyW puławskich aptekach nie zrobisz testu na COVID-19 [VIDEO]

W puławskich aptekach nie zrobisz testu na COVID-19 [VIDEO]

W puławskich aptekach nie zrobisz testu na COVID-19 [VIDEO]

Od 27 stycznia Rząd wprowadził możliwość wykonywania testów wykrywających COVID-19 w aptekach.

W rozporządzeniu ministra zdrowia wydanym 21 stycznia br. wykonanie testu antygenowego przez pracownika apteki zostało dodane do wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonane przez farmaceutę. Premier zapowiedział, że testy będzie można wykonać w każdej aptece w Polsce.

Zwiększamy możliwości testowania, od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece – taką zapowiedź złożył szef rządu podczas konferencji prasowej z 21 stycznia. Te działania miały zwiększyć powszechność testowania.

Mateusz Morawiecki – Premier, (mat. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów z 21.01.2022 r.)

Jak się jednak dowiedzieliśmy, żadna z puławskich aptek nie będzie świadczyć takich usług.

Opracowano szczegółowe przepisy, które muszą być spełnione, by farmaceuta mógł w aptece wykonywać procedurę testowania pacjentów. Przede wszystkim, musi on posiadać odpowiednie przeszkolenie w tym kierunku. Badania powinny także być wykonywane w oddzielnym pomieszczeniu, z poszanowaniem godności i intymności pacjentów. Bardzo istotne jest także wyposażenie farmaceutów w środki ochrony osobistej oraz odpowiednia dezynfekcja pomieszczenia.

Szereg wymagań sprawia, że przeprowadzanie testów będą oferowały tylko te apteki, które do tej pory angażowały się w akcję szczepień. Nie każdy może pozwolić sobie na dodatkowe nakłady finansowe w celu przystosowania swojej apteki, a przede wszystkim – nie każdy chce. Z tego powodu mieszkańcy Puław nie skorzystają z testów wykonywanych w aptekach – testów, które mają być bezpłatne oraz dostępne bez skierowania.

Autor: M. Owczarz

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.