HomenewsyEksponaty z Nowego Jorku w Muzeum Czartoryskich

Eksponaty z Nowego Jorku w Muzeum Czartoryskich

Eksponaty z Nowego Jorku w Muzeum Czartoryskich

W piątek w Sali Gotyckiej Muzeum Czartoryskich odbyła się niezwykła uroczystość. Fundacja Rodzinna Blochów w Nowym Jorku przekazała na rzecz puławskiej instytucji ponad 80 unikatowych grafik i rysunków Jana Piotra Norblina oraz jego ucznia Michała Płońskiego.

Celem działalności Fundacji Rodzinnej Blochów jest restytucja polskich dzieł sztuki lub przedmiotów związanych z naszym dziedzictwem narodowym i utraconych po pierwszym rozbiorze Polski. W imieniu Fundacji eksponaty na ręce dyrektor Muzeum Czartoryskich Honoraty Mielniczenko przekazała zastępca Dyrektora Biblioteki Narodowej pani Julia Konopka-Żołnierczuk.

Honorata Mielniczenko – dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach

Jak podkreślała w swojej wypowiedzi dyrektor puławskiego Muzeum Czartoryskich Honorata Mielniczenko jest to „bezcenny dar” dla tej instytucji. Mówiła też o związkach Jana Piotra Norblina z rodem Czartoryskich. Jak mówiła dyrektor Muzeum, Norblin skrzętnie dokumentował życie dworskie. Za 2 lata ukaże się wystawa poświęcona w całości Norblinowi oraz jego uczniowi Michałowi Płońskiemu.

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele władz miasta oraz Fundacji Lux Poloniae. Pozyskane zbiory mają zostać zaprezentowane szerokiej publiczności na specjalnie poświęconej im wystawie w 2024 roku.

Autorzy: P. Skibniewski, P. Nowosadzki, M. Owczarz

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.