HomenewsyProtest związkowców Azotów

Protest związkowców Azotów

Protest związkowców Azotów

Związkowcy zrzeszeni w Międzyzwiązkowym Komitecie Obrony Puław po raz kolejny zebrali się pod budynkiem dyrekcji puławskich Zakładów Azotowych. Zapowiadana od tygodnia pikieta pod hasłem „W obronie sierot po pracownikach ZAP, którym zarząd odbiera chleb, pozbawiając wychowujące je wdowy pracy” zebrała niemały tłum wszystkich, którzy interesują się sytuacją puławskiego kombinatu.

W spotkaniu, oprócz związkowców z Puław, wzięli udział także posłowie opozycji – reprezentujący Koalicję Obywatelską Marta Wcisło i Michał Krawczyk, a także Jacek Czerniak z Lewicy. Swoje wsparcie wyrazili również przedstawiciele górników z KWK „Bogdanka”.

Paweł Maj – Prezydent Puław, Marek Maraszek – MZZ Pracowników ZA „Puławy”, Renata Wyskwar – MOZZ Inżynierów i Techników, Marta Wcisło – Posłanka, Koalicja Obywatelska, Jacek Czerniak – Poseł, Lewica, Michał Krawczyk – Poseł, Koalicja Obywatelska, Przedstawiciele związków zawodowych KWK „Bogdanka”, Anna Czarnecka – Związek Zawodowy Kadra Azoty

Związkowcy w swoich wypowiedziach mówili o tym, że sytuacja od ostatniego spotkania z dyrekcją Spółki nie poprawiła się. Zwracano uwagę m.in. na trwającą przerwę w pracy instalacji melaminy i kaprolaktamu. Mówiono o tym, że Azoty, które są ważnym producentem tych substancji, są wypierane przez firmy z innych rynków. Słowa demonstrujących wspierali posłowie opozycji, którzy oskarżali zarząd Azotów o nieudolność i czysto polityczne umocowanie na swoich stanowiskach. Z kolei przybyli na demonstrację związkowcy z Kopalni Węgla Kamiennego „Bogdanka” wyrażali swoje poparcie dla idei „nacjonalizacji”, czyli upaństwowienia Azotów, jak mówili sami przechodzą obecnie przez ten proces.

Głównym postulatem protestujących związkowców jest nacjonalizacja Zakładów Azotowych w Puławach oraz oddzielenie się od Grupy Azoty. Ma być to odpowiedzią na obecną dominację zakładów w Tarnowie nad spółką w Puławach.

Autorzy: A. Koter, P. Romański

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.