HomenewsyEmeryci i renciści od marca dostaną więcej

Emeryci i renciści od marca dostaną więcej

Emeryci i renciści od marca dostaną więcej

Dobre wiadomości dla emerytów i rencistów płyną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zbliża się marzec, a to oznacza coroczną waloryzację świadczeń. W tym roku wskaźnik waloryzacji wynosi 14,8%.

Maciej Raszewski – ZUS

– Jak co roku od 1 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie waloryzował świadczenia dla emerytów i rencistów, w tym roku wskaźnik waloryzacji będzie wysoki i wyniesie 14,8%, z zastosowaniem tak zwanej gwarantowanej kwoty podwyżki – informuje Maciej Raszewski, przedstawiciel ZUS. Gwarantowana kwota podwyżki wyniesie 250 złotych w przypadku emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 187 zł 50 gr w przypadku częściowej niezdolności do pracy oraz 125 złotych w przypadku emerytur częściowych. W sprawie waloryzacji nie trzeba składać żadnego wniosku, będzie ona przeprowadzona z urzędu. Wzrosną też kwoty minimalnych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Dla przykładu kwota minimalnej emerytury wzrośnie o 250 złotych do sumy 1588 zł 44 gr. ZUS przygotowuje się też do wypłaty „trzynastek” i będzie ona wypłacona razem ze świadczeniami kwietniowymi.

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, które emeryci i renciści pobierają według stanu na 28 lutego 2023 roku. Osoby, które pobierają świadczenia niższe niż emerytura minimalna, nie mając wymaganego stażu pracy, otrzymają świadczenia wyższe jedynie o wskaźnik waloryzacji.

Już w kwietniu seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki – tym razem otrzymają oni tak zwaną „trzynastkę”. W tym roku świadczenie wyniesie 1588 złotych i 44 grosze i podobnie jak w przypadku waloryzacji zostanie wypłacone z urzędu – nie trzeba więc składać żadnych wniosków.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.