HomenewsyŚwiatowy Dzień Wcześniaka w Puławach

Światowy Dzień Wcześniaka w Puławach

Światowy Dzień Wcześniaka w Puławach

Od 2011 roku w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka, który przypada na 17 listopada. Wszyscy, którzy chcą zwrócić uwagę na temat przedwczesnych porodów przystrajają swoje otoczenie kolorem fioletowym.

Charakterystycznym elementem wystroju jest też symboliczna linka z 10 parami skarpetek, spośród których jedna jest mniejsza – symbolizuje to fakt, że 1 na 10 dzieci jest wcześniakiem. Z okazji Dnia Wcześniaka w czwartek na oddziale noworodkowym zorganizowano spotkanie z rodzicami wcześniaków urodzonych w puławskim szpitalu.

Sławomir Wątroba – Kierownik oddziału noworodkowego SP ZOZ w Puławach, Grażyna Ziemianek – Pielęgniarka oddziałowa na oddziale noworodkowym SP ZOZ w Puławach

Kierownik oddziału noworodkowego SP ZOZ w Puławach Sławomir Wątroba nazwał wcześniaki „małymi wojownikami”. Jak dodał, borykają się one głównie z problemami oddechowymi, często wymagają intubacji czy mechanicznej wentylacji. Wcześniaki muszą mierzyć się także z innymi licznymi problemami. Podkreślił, że problemy wcześniactwa nie kończą się wraz z opuszczeniem szpitala.

Pielęgniarka oddziałowa na oddziale noworodkowym Grażyna Ziemianek mówiła m.in. o późniejszej wdzięczności pacjentów za opiekę w sytuacji przedwczesnego porodu.

Wszystkim wcześniakom oraz ich rodzicom życzymy dużo zdrowia.

Autor: A. Koter

 

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.