HomenewsyKs. Czyżewski oficjalnie honorowym obywatelem

Ks. Czyżewski oficjalnie honorowym obywatelem

Ks. Czyżewski oficjalnie honorowym obywatelem

W niedzielę 6 listopada, mszą w kościele Matki Bożej Różańcowej rozpoczęły się oficjalne uroczystości, podczas których ksiądz Antoni Jerzy Czyżewski został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Puławy.

Decyzję tą, na wniosek Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych, podjęła Rada Miasta Puławy jeszcze w 2021 roku. Ksiądz Czyżewski znany był ze swojej bezkompromisowej działalności na rzecz wspólnoty Kościoła.

Robert Och – Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych, ks. Antoni Jerzy Czyżewski – Honorowy Obywatel Miasta Puławy

Robert Och z Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych przypomniał działalność ks. Czyżewskiego m.in. w latach 80., który wspierał działalność opozycji antykomunistycznej. Ks. Czyżewski organizował spotkania przedstawicieli niezależnej kultury z mieszkańcami Puław czy odprawiał Msze święte „za Ojczyznę”. W parafii „na górce” organizowano także duszpasterskie spotkania literackie, na wykładach i prelekcjach omawiano zniekształcenia i przemilczenia obowiązujące wtedy w szkołach.

Ksiądz Czyżewski został proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP, znanego jako „kościół na górce” w latach 80. i kierował nią przez 18 lat.

Autor: A. Koter

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.