HomenewsyDomek Grecki będzie Centrum Aktywizacji Seniorów

Domek Grecki będzie Centrum Aktywizacji Seniorów

Domek Grecki będzie Centrum Aktywizacji Seniorów

Kilka dni temu prezydent Puław Paweł Maj poinformował na swoim facebookowym profilu o dalszym przeznaczeniu Domku Greckiego, który jest obecnie siedzibą Biblioteki Miejskiej. Budowa Mediateki powoli dobiega końca, a instytucja powoli przymierza się do przeprowadzki do nowych murów. Oddanie nowopowstającego budynku przy ul. Wojska Polskiego planowane jest w kwietniu przyszłego roku. Wtedy też zwolni się obecnie zajmowany przez bibliotekę obiekt.

Od dłuższego czasu pojawiały się spekulacje co do dalszego wykorzystania dotychczasowej siedziby biblioteki. W zeszłym tygodniu prezydent ogłosił, że podjął decyzję o przeznaczeniu jej na potrzeby seniorów oraz przeniesieniu w to miejsce Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, która obecnie mieści się w Domku Aleksandryjskim wynajmowanym miastu przez IUNG. Pomysł ten nie przez wszystkich puławian został przyjęty entuzjastycznie, jednak każdy komentarz którego treść nie wyrażała aprobaty został z profilu prezydenta usunięty, a jego autorzy zablokowani. Na profilu prezydenta Pawła Maja, który używa mediów społecznościowych do komunikacji z mieszkańcami pozostawiono jedynie przychylne głosy. Nie tego oczekują puławianie od przedstawiciela swojego miasta, który przed wyborami twierdził, że Puławy potrzebują zmiany. Nie jesteśmy przekonani, czy na pewno o taką zmianę chodziło. Na pytanie o tą sytuację prezydent odpowiedział wymijająco.

Spotkaliśmy się, żeby rozmawiać o seniorach, o szczytnej idei, która zakiełkowała wiele lat temu w myślach i sercach wielu osób, a dzisiaj owocuje, dziękuję serdecznie

Paweł Maj – prezydent Puław

Centrum Aktywizacji Seniorów ma być miejscem, w którym będą odbywały się wydarzenia skierowane przede wszystkim do puławskich seniorów. Prezydent uważa, tu cytat: że „będzie to doskonałe miejsce do stworzenia platformy łączącej organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów”. Fakty natomiast są takie, że budynek tylko częściowo jest dostosowany do potrzeb osób starszych. By dostać się do budynku trzeba pokonać schody, podobnie jest z dojściem na sam teren przed biblioteką. Budynek wprawdzie posiada podjazd dla wózków, ale prowadzi on na balkon. Prezydent nie widzi problemu w tym, by osoby niepełnosprawne wchodziły do budynku właśnie przez balkon. Obiekt nie posiada również windy.

– Chciałbym, jako prezydent, żeby Domek Grecki dalej służył mieszkańcom na różnych płaszczyznach i znaleźliśmy takie rozwiązanie, że przekażemy naszym organizacjom senioralnym, Puławskiej Radzie Seniorów, Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, aby tu, na parterze mogły mieć swoją siedzibę – powiedział prezydent Maj. Obiekt ma być nadzorowany przez Muzeum Czartoryskich. Włodarz naszego miasta podkreślał, że stowarzyszenia senioralne w Puławach nie miały dotąd swojej siedziby. Wedle zapowiedzi prezydenta, seniorzy mają „współdecydować o kształcie tego miejsca”.

Paweł Maj – prezydent Puław

Problem dostępności Domku Greckiego dla seniorów został dostrzeżony przez radną Halinę Jarząbek, która na ostatniej sesji Rady Miasta zwróciła na niego uwagę.

Radna Halina Jarząbek podkreślała, że Domek Grecki posiada dużą liczbę schodów i jest oddalony od przystanków komunikacji miejskiej, co może przysparzać seniorom problemów. Jej zdaniem na spotkania organizacji senioralnych z tego powodu może przychodzić mniej osób niż dotychczas. Radna zaapelowała do prezydenta o przemyślenie decyzji dotyczącej przeznaczenia tego miejsca.

Halina Jarząbek – radna Rady Miasta Puławy

Przedstawiciele Puławskiej Rady Seniorów mimo wszystko są zadowoleni z tego, że po kilku latach starań otrzymają wreszcie miejsce do prowadzenia swojej działalności.

Przedstawiciel Puławskiej Rady Seniorów Wiesław Szczypa wyraził nadzieję, że dzięki nowej siedzibie dla organizacji pojawią się nowe możliwości np. zapraszania na spotkania sławnych osób. Jego zdaniem na parterze budynku są warunki dla seniorów, gdzie można zorganizować kąciki zainteresowań, spotkania, odczyty.

Wiesław Szczypa – Puławska Rada Seniorów

Autorzy: M. Owczarz, A. Koter, K. Barszczewski

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.