HomenewsyEmeryci otrzymają „czternastki”

Emeryci otrzymają „czternastki”

Emeryci otrzymają „czternastki”

Około 9 milionów emerytów, rencistów i osób pobierających inne świadczenia długoterminowe otrzyma w tym roku tak zwaną „czternastą emeryturę”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wypłacać bonusowe świadczenie pod koniec sierpnia.

„Czternastka” będzie wolna od podatku i dla większości uprawnionych do niej osób wyniesie w tym roku 1217 złotych i 98 groszy „na rękę”. ZUS wypłaci dodatkowe świadczenie razem z bieżącymi emeryturami i rentami.

– Pierwsze wypłaty tak zwanych czternastek zrealizujemy razem z emeryturami i rentami płatnymi na 25 sierpnia, kolejne przelewy i przekazy pieniężne trafią do naszych klientów do 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku świadczeń przedemerytalnych wypłaty również nastąpią we wrześniu. „Czternastka” to w tym roku ok. 1218 złotych „na rękę”, takie bonusowe świadczenie w pełnym wymiarze otrzymają osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 złotych brutto. Emeryci, którzy pobierają wyższe świadczenia, jednak nie przekraczające kwoty 4188 złotych i 44 grosze brutto, otrzymają dodatkowe świadczenie, jednak pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Przedstawicielka ZUS podkreśla, że aby otrzymać „czternastkę”, emeryci i renciści nie muszą robić nic, nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ świadczenie jest wypłacane z urzędu.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Dodatkowe świadczenie nie będzie wliczać się do dochodu na przykład przy ubieganiu się o pomoc społeczną. „Czternastki” zostaną wypłacone osobom, które w dniu 24 sierpnia będą miały prawo do pobierania świadczenia długoterminowego.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.