HomenewsyUwaga na spoofing – policja ostrzega [VIDEO]

Uwaga na spoofing – policja ostrzega [VIDEO]

Uwaga na spoofing – policja ostrzega [VIDEO]

Spoofing to metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy polegająca na podszywaniu się pod zaufane numery telefoniczne. Oszuści, wykorzystując specjalne oprogramowanie, zmieniają swój numer telefonu na numer banku lub zaufanej infolinii i wykorzystują techniki manipulacji aby nakłonić rozmówcę do przekazania danych, pieniędzy, lub dostępu do konta bankowego.

Od pewnego czasu do naszej komendy wpływają zgłoszenia dotyczące usiłowania dokonania oszustw na mieszkańcach naszego powiatu – mówi podkom. Ewa Rejn-Kozak, oficer prasowy puławskiej KPP. Oszuści podszywają się pod numery znanych instytucji oraz banków, taki telefon wygląda łudząco podobnie do tego prawdziwego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Osoby dzwoniące przekonują, że na koncie doszło do jakichś niebezpiecznych transakcji, do prób wzięcia kredytu i aby temu zapobiec, należy rzekomo zainstalować oprogramowanie na telefon bądź przekazać dane dostępu do tego konta. Jak dodaje podkom.Rejn-Kozak, mieszkańcy naszego powiatu w większości na szczęście są czujni i nie dają się oszukać, zdarzają się jednak przypadki skutecznych oszustw, zdarza się wtedy, że ludzie tracą wszystkie swoje oszczędności.

podkom. Ewa Rejn-Kozak – Oficer prasowy KPP Puławy

Ze względu na fakt, że bardzo trudno jest namierzyć sprawców policja apeluje – nie ufajmy przychodzącym połączeniom z infolinii, szczególnie bankowych. W przypadku wątpliwości co do prawdziwości danego telefonu najlepiej rozłączyć się i samodzielnie udać się do banku, lub zadzwonić na jego infolinię. Każdą prośbę o instalację oprogramowania lub przekazanie pieniędzy bądź danych bankowych należy traktować jako oszustwo.

Autor: A. Koter

Zdj. ilustracyjne: Pixabay

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.