HomenewsyDzień Małego Chemika w PPN-T

Dzień Małego Chemika w PPN-T

Dzień Małego Chemika w PPN-T

Puławski Park Naukowo-Technologiczny i Grupa Azoty  „Puławy” S.A. już po raz czwarty organizują Dzień Małego Chemika, który odbędzie się 1 czerwca na terenie PPN-T. Już w czwartek uczniowie będą mieli okazję obejrzeć spektakularne pokazy chemiczne pełne niezwykle ciekawych eksperymentów, wśród których dominować będzie azot i elektryczność.

1 czerwca Puławski Park Naukowo-Technologiczny w Puławach zamieni się w prawdziwe chemiczne laboratorium. Na miejscu od 8.30 do 19.00 na dzieci, młodzież szkolną i mieszkańców miasta czekać będą interesujące pokazy, eksperymenty, warsztaty koncentrujące się w dużej części na zagadnieniach związanych z chemią, fizyką, matematyką oraz nowoczesnych technologiach. „Motywem przewodnim tegorocznej imprezy jest postać Ignacego Mościckiego wybitnego naukowca, budowniczego przemysłu chemicznego i Prezydenta RP w jednym” – mówi Piotr Górecki, koordynator Dnia Małego Chemika z Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego To nie wszystko. Tego dnia na dzieci czekać będą: strefa bezpieczne wakacje, gdzie zajęcia poprowadzą przedstawiciele służb mundurowych, akcja STOP ZWOLNIENIOM z WF-u podczas, której sportowcy poprzez wspólne ćwiczenia będą zachęcać dzieci do aktywnej obecności na WF-ie, zumba, mobilna ścianka wspinaczkowa, segway, laserowy paintball, basen z kulkami oraz zamek dmuchany dla maluchów, strefa gier planszowych i wiele innych. Impreza jak co roku podzielona jest na dwie tury. Pierwsza dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych potrwa od 8.30 do 14.00. Druga część rozpocznie się o godzinie 15.00 i potrwa do godziny 19.00 i będzie dedykowana rodzinom z dziećmi. Organizatorzy zapewnili dojazd  i przyjazd z PPN-T w postaci darmowych kursów MZK. Autobusy będą odjeżdżać sprzed Urzędu Miasta co godzinę od 15.00 do 18.00. Ostatni kurs powrotny z PPN-T o godzinie 19.00. Dzień Małego Chemika to impreza popularno-naukowa, na którą składają się pokazy, wykłady, warsztaty naukowe, jak również zawody sportowe i spotkania z ludźmi, którzy są pasjonatami nauki.

Dzień Małego Chemika to impreza popularno-naukowa, na którą składają się pokazy, wykłady, warsztaty naukowe, jak również zawody sportowe i spotkania z ludźmi, którzy są pasjonatami nauki.

ATRAKCJE DNIA MAŁEGO CHEMIKA (1 CZERWCA 2017 r.)
Dzień Małego Chemika koncentruje się w dużej części na zagadnieniach związanych
z chemią, fizyką, matematyką, nowoczesnymi technologiami oraz dobrą kondycją fizyczną
i psychiczną człowieka. Wszystkim zainteresowanym oferujemy piknik naukowy, na który składają się pokazy, wykłady, warsztaty naukowe, jak również zawody sportowe i spotkania
z ludźmi, którzy są pasjonatami nauki. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy jest postać Ignacego Mościckiego wybitnego naukowca i Prezydenta RP w jednym.

W ramach Dnia Małego Chemika organizatorzy zaplanowali następujące atrakcje:

STREFA NAUKI

Science Show Chemicznym Okiem:  Teatralizowane pokazy chemiczne przybliżające postać Ignacego Mościckiego. Podczas Science Show dzieci poznają postać jednego z największych polskich chemików, genialnego wynalazcę i Prezydenta RP w jednym. Zaprezentowana zostanie, opracowana przez niego, nowatorska metoda otrzymywania kwasu azotowego. Całość okraszona zostanie sporą porcją eksperymentów, wśród których dominować będzie azot i elektryczność. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się dlaczego młody Ignacy produkował nitroglicerynę, czy miał szansę zostać rzeźbiarzem, czy lubił pić kefir (który zresztą sam produkował) i czy można związać azot z powietrzem. Zobaczymy także, co wspólnego miał Mościcki z kondensatorami i bezpiecznikami oraz ropą naftową i karbidem.

Warsztaty: Mobilna Kosmetyczna Manufaktura Perfum – podczas warsztatów dzieci stworzą swoje własne perfumy na różne okazje: energetyzujące, pobudzające lub uspokajające. Gotowy produkt w szklanym flakonie zabiorą do domu.

Warsztaty: Mobilna Kosmetyczna Manufaktura Pomadek i Błyszczyków – Szminki, pomadki, balsamy do ust, błyszczyki, sztyfty… Nakładamy je średnio 4 razy na dzień, dodają nam pewności siebie, poprawiają wygląd, a na pewno samopoczucie. Są nierozerwalnym elementem naszego codziennego wizerunku, wręcz częścią nas samych Pomadka do ust używana jest jednak obecnie nie tylko jako środek upiększający, ale także leczniczy. Nawilża, natłuszcza, odżywia delikatną skórę ust. Chroni przed spierzchnięciem i pękaniem. I takie kosmetyki koloryzujące o właściwościach ochronnym stworzycie w czasie warsztatów. Choć na dworze Króla Słońce usta malowali się wszyscy wysoko urodzeni – zarówno kobiety, jaki mężczyźni; to jednak obecnie pomadka jest typowo kobiecym atrybutem. Jest nieodłącznym kompanem każdej torebki, nawet gdy się jest świadomym, że statystycznie około 65 procent pomadek ląduje i tak na brzegu szklanki z ulubioną kawą lub sokiem…

Zapraszamy do Mobilnej Kosmetycznej Manufaktury na niezapomnianą przygodę. Z nami poznacie historię wybranej grupy kosmetyków, ich działanie, stworzycie niepowtarzalne eko-produkty. Będą one prawdziwą ozdobą Waszej łazienki lub wyjątkowym, oryginalnym prezentem dla bliskiej osoby.

Warsztaty: Kolorowa chemia, czyli świat się zmienia – młodzi adepci nauki wezmą udział w  kolorowych warsztatach. W trakcie ich trwania będą mogli zapoznać się z podstawowymi czynnościami laboratoryjnymi oraz nauczą się korzystać się ze sprzętów, jakimi dysponują prawdziwi naukowcy. Uczestnicy wykonają serię eksperymentów dzięki którym dowiedzą się, że eksperymenty to nie tylko proste mieszanie barw znane z plastyki z optyki. Wykorzystane zestawy doświadczalne pozwolą im stworzyć kolorowe roztwory dzięki mieszaniu bezbarwnych odczynników.

Warsztaty: Ciepło – zimno, czyli chemiczne zagadki temperatur – Uczestnicy będą przeprowadzać mrożące eksperymenty, dowiedzą się do czego zimą służby miejskie wykorzystują sól (i czy każda sól to chlorek sodu), zaprzyjaźnią się z termometrami, poznają tajemnice przemian fazowych i wytworzą własne chmurki.

Warsztaty: Hydrozagadka, czyli woda w akcji – zajęcia w laboratorium gdzie wykonana zostanie  seria interaktywnych eksperymentów obrazujących zagadnienia związane
z wszechobecnym rozpuszczalnikiem – wodą! Każdy z uczestników samodzielnie wykona ciekawe doświadczenia. Stworzona zostanie gromada dziwolągów chodzących po wodzie. Wykorzystane zostaną do tego metale tak lekkie, że lepka „skóra” na powierzchni wody będzie
je wstanie utrzymać. Dodatkowo uczestnicy sprawdzą jak różne substancje wpływają na napięcie powierzchniowe wody. Zrobią również własne wodne tornada!

Warsztaty: Młody inżynier, czyli być jak Ignacy Mościcki – Czym zajmują się inżynierowie? Jak to się dzieje, że żółta gumowa kaczuszka może pływać w naszej wannie? Jak pozyskiwane są surowce naturalne? Jak się je transportuje i przetwarza? Skąd właściwie biorą się materiały
w naszym otoczeniu? Odpowiedzi na te pytania uczestnicy poznają, biorąc udział w fantastycznej zabawie podczas, której wspólnie z animatorami odkryją złoża na naszej specjalnej makiecie
i zaplanują najbardziej opłacalną metodę ich transportu do zakładu przetwórczego. W czasie warsztatów dzieci dowiedzą się o roli przemysłów wydobywczego, przetwórczego oraz chemicznego.

Warsztaty, stoiska pokazowe  „Od rewolucji przemysłowej do rewolucji technologicznej”. Każde dziecko ma w sobie potrzebę eksperymentowania i budowania. Każdy rodzic ma pragnienie, by jego pociecha została w przyszłości kimś wybitnym – słynnym budowniczym, wynalazcą, osobowością, która porwie za sobą tłumy. W naszych działaniach w strefie konstruktora chcielibyśmy nawiązać do postaci Ignacego Mościckiego jako wybitnego budowniczego polskiego przemysłu, a jednocześnie pokazać, jak bardzo zmienił się świat od jego czasów.

Warsztaty: Roboty w służbie przemysłu- czy sterowanie robotem, to taka prosta sprawa? I tak i nie. Spróbuj zmierzyć się z naszą gromadą zaprzyjaźnionych robotów i pomóż im wykonać kolejne zadania. Przy okazji zmierz się z nauką programowania i planowania działań.

Warsztaty: Kto wyżej, kto dalej , kto wspanialej– konstruujemy budowle – strefa budowania konstrukcji z rozmaitych materiałów – słomek, pudełek, kubeczków itp. Połączona z drobnymi konkursami z nagrodami

Warsztaty: Sam buduję fabrykę – czyli popularna gra Minecraft w służbie młodych budowniczych – stoisko komputerowe. Dzieci z pomocą animatora będą budowały ZA Puławy.

Warsztaty: Elektryka dla smyka – bez elektryczności nie ma przyszłości? Dzieci będą próbowały odpowiedzieć na to pytanie poprzez budowę rozmaitych urządzeń wytwarzających prąd. Będą do tego celu używały baterii słonecznych, podzespołów elektronicznych i…. ogórków.

STREFA MALUCHA
Kącik LEGO i LEGO DUPLO – miejsce dla najmłodszych dzieci odwiedzających PPNT podczas Dnia Młodego Chemika. Dzieci pod okiem animatora będą budowały konstrukcje
(mosty, fabryki) z ulubionych klocków. To dla nich świetna zabawa, a dla rodziców chwila wytchnienia.

Energia malucha – przestrzeń, gdzie dzieci mogą wykazać się swoją energią i kreatywnością. W programie m.in. basen z kulkami, tor przeszkód, zabawki sensoryczne, zamek dmuchany, kręgle plenerowe

STREFA SPORTU

Boisko przed PPN-T w ramach akcji STOP zwolnieniom z WF-u – kontynuacja akcji odbywającej się w ramach Dnia Małego Chemika. Na boisku sportowcy odbywają wspólny trening z dziećmi oraz rozgrywają pokazową gierkę.

Mobilna ścianka wspinaczkowa – każdy będzie mógł sprawdzić swoją kondycję fizyczną i odporność na lęk wysokości – wszystko pod bacznym okiem instruktora

STREFA BEZPIECZEŃSTWA – Bezpieczne wakacje! – kontynuacja ubiegłorocznej akcji cieszącej się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży z udziałem straży pożarnej, policji, Medycznego Studium Zawodowego.
1. Pokazy wozów strażackich – wjazd specjalnym wysięgnikiem na wysokość 40 m
2. Stanowisko do gaszenia ognia
3. Specjalny zadymiony namiot z kamerą termowizyjną
4. Pokazy pojazdów policyjnych i prezentacja pracy psa policyjnego
5. Specjalne stoisko daktyloskopijne – pokaz technik kryminalistycznych
6. Wykłady i pokazy WOPR
7. Pokazy sprzętu WOPR
8. Warsztaty i pokazy z Medycznym Studium Zawodowym – Pokaz zasad udzielania pierwszej pomocy
9. Pokazy sprzętu pogotowia ratunkowego

STREFA NOWYCH TECHNOLOGII

Laserowy Paintball – każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w fascynującej rywalizacji na specjalnie przygotowanej przestrzeni!

Roboty przemysłowe – W ramach strefy uczestnicy będą mogli poznać możliwości, zastosowanie oraz pobawić się różnymi robotami edukacyjnymi. Tematyka animacji i zabaw będzie nawiązywała do zastosowań robotów w przemyśle.

Pstryczek-elektryczek – W strefie elektryczności zostaną przeprowadzone zajmujące
i stymulujące wyobraźnię eksperymenty, podczas których oprócz poznania podstaw układów elektrycznych, uczestnicy przeprowadzą doświadczenie związane z bezpiecznikami
i kondensatorami. Zajęcia nawiązują do prac wybitnego fizyka Ignacego Mościckiego dotyczących baterii czy kondensatorów.

Eksperymenty fizyczne – W strefie zostaną udostępnione stanowiska komputerowe, na których będzie można sprawdzić działanie różnych praw fizyki. W ramach interaktywnych eksperymentów dzieci zgłębią tajniki świata fizyki, przy okazji dobrze się bawiąc. Uczestnikom zostaną zaprezentowane najlepsze spośród dostępnych, darmowych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących TIK do wykorzystania później w domu i w szkole.

Eksperymenty fizyczne z elektrycznością – W ramach strefy uczestnicy samodzielnie wykonają proste eksperymenty na zasadzie Do It Yourself z wykorzystaniem m.in. baterii
i magnesów. Podczas doświadczeń dzieci spotkają się z takimi pojęciami jak: siła elektromagnetyczna, magnesy neodymowe, elektromagnesy, elektryzowanie ciał czy silnik
z oscylującym wirnikiem.

FOTOBUDKA – każdy z uczestników Kosmicznego Dnia Małego Chemika będzie mógł zrobić sobie na pamiątkę zdjęcie przy wyposażeniu w śmieszne gadżety.

STREFA GIER PLANSZOWYCH – Grajdołek – zapewniamy ok 100 różnych gier planszowych, obsługę animatorów tłumaczących zasady, możemy zorganizować turniej
z nagrodami dla dzieci w wieku 12+ w wybraną wcześniej grę logiczną. Dysponujemy busem a’la kamper, namiotem, regałami oraz czterema stołami plenerowymi wraz z krzesłami – jednocześnie przy grajdołkobusie może grać do 30 osób.
PONADTO: Segway, Zabawy językowe, konkursy z nagrodami i wiele innych!!!

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Napisz komentarz