HomenewsyDrzewko za butelkę po raz trzynasty

Drzewko za butelkę po raz trzynasty

Drzewko za butelkę po raz trzynasty

Grupa Azoty „Puławy”, będąc aktywnym uczestnikiem Międzynarodowego Programu Przemysłu Chemicznego „Odpowiedzialność i Troska”, kolejny raz zaprosiła w tym roku placówki edukacyjne z powiatu puławskiego do akcji „Drzewko za Butelkę”.

Jest to najbardziej rozpoznawalne przedsięwzięcie ekologiczno-edukacyjne, które organizowane jest od 2005 roku. Do zbierania plastikowych butelek przystąpiło 30 placówek w tym 17 szkół podstawowych i 13 przedszkoli. Od ubiegłego roku nagradzana jest najlepsza klasa lub grupa przedszkolna w każdej placówce. We wtorek  ruszyły  lokalne Finały akcji , które potrwają do końca miesiąca. Finał finałów podczas którego nagrodzona zostanie najlepsza klasa i najlepszy zbieracz w całej tegorocznej edycji „Drzewka za Butelkę” odbędzie się w siedzibie Grupy Azoty PUŁAWY w pierwszym tygodniu czerwca.


Marek Sieprawski – Koordynator akcji Grupa Azoty „Puławy” S.A.

Akcja „Drzewko za Butelkę” polega na zbieraniu przez dzieci ze szkół i innych placówek edukacyjnych plastikowych butelek. W zamian za udział w akcji, placówki otrzymują sadzonki drzewek. Butelki trafiają do wtórnego wykorzystania, nauczyciele w oparciu o materiały dostarczone przez koordynatorów uczą dzieci szacunku do środowiska naturalnego, zasad postępowania z odpadami i mówią o korzyściach z ponownego ich wykorzystania. Organizatorzy Akcji przypominają też o zgniataniu butelek przed wrzuceniem ich do pojemnika. Najlepsi zbieracze (klasy i indywidualni uczestnicy) otrzymują nagrody, które wręczane są podczas uroczystego finału Akcji.
Początkowo Spółka zainteresowała tą inicjatywą wyłącznie puławskie szkoły podstawowe. Szybko jednak Akcja stała się głośna w regionie i w kolejnych edycjach wzięły w niej udział również szkoły z okolicznych miejscowości. Od 2012 roku Akcja prowadzona jest wyłącznie w wiejskich szkołach z okolic Puław, a partnerami w jej organizacji są Starostwo Powiatowe Puławy i Zakład Usług Komunalnych w Puławach.  W akcji zbierania butelek wzięło udział prawie 30 000 dzieci. Co roku zaangażowane są całe rodziny i społeczności lokalne. W sumie, przez 12 lat trwania akcji, zebrano w regionie puławskim 5 676 650  plastikowych butelek i zasadzono 3 354 drzewka.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Napisz komentarz