Homenewsy103. rocznica Odzyskania Niepodległości [VIDEO]

103. rocznica Odzyskania Niepodległości [VIDEO]

103. rocznica Odzyskania Niepodległości [VIDEO]

11 listopada w całej Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji co roku tradycyjnie organizowane są różnego rodzaju uroczystości. W tym roku, udało się powrócić do formuły obchodów sprzed dwóch lat.

Pomimo dużej skali zakażeń COVID-19 na terenie naszego województwa nie odwołano zaplanowanych elementów obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oficjalne uroczystości rozpoczęto od tradycyjnej mszy za ojczyznę w kościele we Włostowicach, tuż po niej złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości.

– Cieszę się, że w tak licznym gronie jesteśmy dzisiaj tutaj razem, aby uczcić ten wyjątkowy dzień w historii naszego kraju, kluczowy dla naszej tożsamości, najbliższy naszym sercom – Święto Niepodległości – w ten sposób swoje przemówienie rozpoczął prezydent Puław Paweł Maj. Włodarz naszego miasta przypomniał niełatwą historię naszego narodu podczas zaborów, kiedy to język polski był rugowany z przestrzeni publicznej. Prezydent Maj przypomniał, że również nasze obecne czyny nie pozostają bez znaczenia w kontekście rozwoju naszej Ojczyzny. Prezydent Puław podziękował wszystkim zgromadzonym na uroczystościach za ich patriotyczną postawę.

Paweł Maj – prezydent Puław

Tradycyjnie już Święto Niepodległości obchodzone było także na sportowo. W hali sportowej MOSiR przy Alei Partyzantów rozegrany został po raz 18. Niepodległościowy turniej piłki siatkowej, w którym wzięły udział 3 zespoły. Zwykle w zmaganiach siatkarskich bierze udział o wiele więcej drużyn, jednak ze względu na ograniczenia,  a także by nie przerywać trwającej już niemal dwie dekady tradycji rozgrywania tych turniejów, zawody zostały rozegrane. Na Skwerze Niepodległości natomiast odbyły się po rocznej przerwie 31. Biegi Niepodległości, w których udział wzięło niemal 300 uczestników w różnych kategoriach. Przypomnijmy, że oprócz biegu głównego na 10 km zorganizowano jeszcze bieg masowy na połowę krótszej trasie, natomiast dzieci i młodzież rywalizowały na kilkusetmetrowych dystansach wokół skweru. Zawody odbywały się aż w 9 kategoriach wiekowych.

W samo południe tuż przed rozpoczęciem biegu głównego odśpiewano hymn narodowy w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości będzie wieczorny koncert “Cztery pory roku Vivaldi – Piazzola”, który odbywać się będzie w sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury “Dom Chemika”. Utwory wybitnych włoskich kompozytorów wykonywać będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Częstochowskiej.

Autorzy: P. Nowosadzki, A. Koter

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.